Najgorsze prezenty – czyli czego nie należy kupować?

prezenty, na prezenty, prezenty dla

Dawanie prezentów to przyjemność, z którą stykamy się kilka razy do roku. Zarówno osoba, która dostaje podarek, jak i ten, kto go wręcza odczuwają swego rodzaju satysfakcję. Jeśli obdarowany jest zadowolony z prezentu, wówczas osoba wręczająca prezent jest szczęśliwa, że dokonała tak trafnego wyboru. Jednakże nader często jest i tak, że musimy robić dobrą minę do złej gry. Czapka z lisa dla zapalonej miłośniczki zwierząt, kolacja z cielęciną dla wegetarianina, czy też alkohol dla zdeklarowanego abstynenta to tylko niektóre z przykładów całkowicie fatalnych prezentów.

Niektórych prezentów po prostu nie wypada podarować, ale wszystko zależy od sytuacji i osoby, dla której dany podarek jest przeznaczony. Kremu na zmarszczki raczej nie kupimy ukochanej, ani mamie; kusząca bielizna będzie odpowiednia dla żony, ale nie ucieszy się z niej babcia, czy koleżanka z pracy. Po co kupować cygara szefowi, który jest stanowczym przeciwnikiem palenia, albo bieliznę dla mężczyzny którego w zasadzie się nie zna. Prezenty dawane znajomym, czy też wręczane z mniej ważnych okazji, takie jak Mikołajki, urodziny czy imieniny, nie powinny być drogie. Przyjęcie kosztownego prezentu jest wówczas krępujące i obdarowany prawdopodobnie pomyśli, iż w przyszłości będzie się musiał ofiarodawcy odwdzięczyć równie drogim podarkiem. Wybierając na prezent kosmetyk zastanówmy się lepiej, czy osoba, dla której jest on przeznaczony lubi ten zapach, czy też ma zupełnie inne preferencje w tym zakresie. Być może ma uczulenie na dane składniki kremów, albo nie cierpi słodkiej woni perfum. Wówczas takie prezenty także będą nietrafione.

Jeśli osoba, której kupujemy podarek ma jakiekolwiek kompleksy, z których zdajemy sobie sprawę, to nie powinniśmy jej podarować niczego, co byłoby z nimi związane. Osoba otyła nie może otrzymać od nas kuracji odchudzającej, a kobieta walcząca z niedoskonałościami skóry – kuracji antycellulitowej. Całkowicie nietrafionym prezentem będzie żywe zwierzątko, ponieważ osoba obdarowana może w ogóle nie chcieć podejmować obowiązku opieki nad kotem, czy psem. Taki prezent zawsze należy konsultować z zainteresowanym, ponieważ nie jest to książka, czy płyta, którą można po prostu porzucić w ciemnym kącie pokoju. Przykładów można mnożyć w nieskończoność, ale ogólny obraz prezentów, jakich nie należy kupować został stworzony.

świąteczne, urodziny, walentynki, głupi, niewskazane

Co ciekawe, w niektórych państwach na świecie są rzeczy, których w żadnym przypadku nie można kupować na prezent. W Anglii w złym tonie jest podarowanie mężczyźnie krawatu, jako że każdy Anglik ma ich w nadmiarze. W Indiach niedopuszczalny jest prezent wykonany z wołowej skóry, ponieważ krowa dla Hindusów jest świętym zwierzęciem. We Francji, podobnie jak we Włoszech nie kupuje się na prezent win, czy też przedmiotów codziennego użytku. Tak samo w Grecji takie przedmioty jak czapka, rękawiczki czy koszula nie są dobre w roli prezentu. W Japonii nikomu nie można podarować rzeczy związanej z liczbą 4, która symbolizuje śmierć. Najbardziej dziwne jest to, że na Tajwanie bardzo złym prezentem jest rzecz wyprodukowana w Chinach. W Chinach z kolei nie wręcza się zegarów, ponieważ słowo zegar jest niemalże tożsame ze słowem pogrzeb i taki prezent może stanowić złą wróżbę.

Są przedmioty, które według przesądów nie powinny być wręczane jako prezent. Są nimi na przykład perły, które podarowane kobiecie oznaczają płacz i nieszczęście. Buty podarowane przez mężczyznę swojej ukochanej symbolizują fakt jego rychłego odejścia ze związku. Podarowanie ostrych przedmiotów, takich jak scyzoryk czy nożyczki podobnież oznacza zerwanie przyjaźni. Jeśli już kupimy komuś portfel pamiętajmy, żeby włożyć do niego choćby grosik, w innym przypadku będzie on oznaczał zapowiedź biedy.

W gąszczu pomysłów na prezent dla bliskiej nam osoby jak widać możemy popełnić niezliczoną ilość gaf. Osoba obdarowana prawdopodobnie i tak będzie cieszyć się z jakiegokolwiek prezentu, nawet banalnego drobiazgu. Często sama obecność na przyjęciu z okazji jej święta jest wystarczającym prezentem.


Tagi:

Szukaj

Reklama

Oryginalne prezenty

Szukasz ciekawego i oryginalnego pomysłu na prezent? Skorzystaj z naszego poradnika:

Prezenty - pomysły

Reklama